Żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum)

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum, syn. A. mexicana) to niewysoka roślina, pochodząca z Meksyku i Ameryki Południowej, w naszym klimacie uprawiana jako jednoroczna z siewu nasion w terminie zimowym.

Żeniszek meksykański charakteryzuje się ładnym , krzaczastym pokrojem. Jego liście są sercowate, szorstkie, ząbkowane, dł. do 9 cm, zielone. Największą ozdobą tej rośłiny są jednak kwiaty zebrane na szczytach pędów w luźne wiechy lub baldachogrona, barwy niebieskiej, purpurowej, fioletowej lub białej.

Żeniszek meksykański jest doskonałą rośliną do obsadzania rabat, do pojemników i skrzynek balkonowych oraz na cmentarze. Chętnie używany jest w zieleni miejskiej do tworzenia dywanów kwiatowych, również w połączeniu z innymi kwiatami jednorocznymi w kolorach kontrastowych np. żółtym i czerwonym.

Wymagania żeniszka to przede wszystkim ciepłe i słoneczne stanowisko uprawy. W miejscu półcienistym żeniszek będzie słabiej się rozrastać i gorzej kwitnąć. Gleba douprawy żeniszka powinna być przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta i żyzna. Rośliny warto dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi. Należy też zapewnić umiarkowane ale regularne nawadnianie, gdyż żeniszki źle znoszą nawet krótkotrwałą suszę. Kwitnienie żeniszka można przedłużyć, usuwając przekwitłe kwiatostany.Nowe produkty - NASIONA KWIATÓW, WARZYW, ZIÓŁ ...


Copyright © 2008 - 2019 Internetowy Sklep Ogrodniczy ROSA. Powered by Zen Cart Professional PL™