Blog ogrodniczy

 

ŻYWA CHOINKA - CIĘTA CZY W DONICY ? 

Coraz więcej osób decyduje się na zakup żywej choinki. Pięknie wyglądające drzewko, ozdobione kolorowymi bombkami i światełkami, a ponadto intensywnie pachnące lasem, który roznosi się po całym pomieszczeniu, to to na co coraz częściej stawiamy. Tuż przed świętami stajemy jednak przed dylematem – którą kupić? 

Choinki cięte zazwyczaj osiągają większe rozmiary niż te w donicach, co niewątpliwie jest zaletą, pozwalając stworzyć święta na wzór tych z amerykańskich filmów. Szybciej jednak tracą igły, ze względu na fakt, że ich system korzeniowy nie zmieściłby się w donicy, a my szybciej tracimy radość z zakupionej ozdoby. 

Jeśli chcemy zachować radość ze świąt dłużej – postawmy na choinkę w donicy. Najlepiej oczywiście na taką, która jest hodowana w szkółce roślin od początku, wtedy będziemy mieć pewność, że przetrwa kilka tygodni, a ponadto na wiosnę będzie można ją przesadzić do ogrodu i cieszyć się jej widokiem przez kolejne lata. Choinka taka ma zredukowany system korzeniowy w taki sposób aby po pierwsze wystarczył roślinie do życia a po drugie aby zmieścił się w donicy. 

Choinki w donicy z systemem korzeniowym są z reguły troszkę droższe, ponieważ są to sadzonki, które można wysadzać do gruntu praktycznie cały rok. Choinki w donicy pięknie będą prezentować się w mieszkaniu, tym bardziej, jeśli zajmą miejsce z dala od źródła ciepła – kaloryfera czy kominka. 

Dlatego też, jeśli chcesz cieszyć się pięknem kolorowego drzewka – wybierz takie, które posłuży dłużej.

 

JESIENNE NASADZENIA

DO KIEDY MOŻNA SADZIĆ DRZEWKA OWOCOWE?

 

 

Mimo tego, że sadzenie drzewek owocowych kojarzy się nam z okresem wiosennym, nawet grudzień jest na to odpowiednim miesiącem. Jesień to ten okres, w którym wybór drzewek jest największy, a ponadto ceny zachęcają do komponowania sadów i przebierania wśród bogatej oferty owocowych sadzonek. 

Musimy pamiętać o tym, że wiosną w sklepach zostają tylko te sadzonki, które nie sprzedały się jesienią. Najlepszym terminem do sadzenia jest okres od października do pierwszych przymrozków, a więc do momentu, kiedy ziemia nie będzie „skuta lodem”. Wystarczy jedynie odpowiednio zabezpieczyć nadziemne części roślin przed przemarznięciem, a zima nie będzie im straszna. 

Ważną czynnością jest także odpowiednie przygotowanie podłoża jeszcze w okresie letnim – przekopanie ziemi i dokładne wyplewienie chwastów oraz właściwe nawożenie np. obornikiem czy kompostem, by gleba zyskała większą żyzność. Da to nam większą pewność, ze posadzone jesienią drzewka owocowe na pewno się przyjmą. 

Posadzone w ten sposób sadzonki powinniśmy zabezpieczyć również przed szkodnikami i ciekawskimi zwierzętami, które w okresie zimowym zaczną wychodzić w poszukiwaniu pożywienia. 

Niemniej jednak pamiętajmy, że nawet te drzewka, które posadzimy jesienią, latem mogą dać soczyste i dojrzałe owoce.

Copyright © 2008 - 2024 e-rosa.pl Internetowy Sklep Ogrodniczy ROSA. Powered by Zen Cart Professional PL™